Ötletek, módszerek, tippek nyelvtanuláshoz

Egy-két tanács idegen nyelv tanulásához. Ha neked is vannak ötleteid, számodra bevált tippek, írd meg!

Olvasás

Előfordul, hogy valaki szinte azzal kezdi a nyelvtanulást, hogy elolvas egy komolyabb regényt eredetiben. Aztán amire a végére ér, addigra - rengeteg szótárazással - nyelvtanilag és szókincsben is sokat fejlődik. Persze ez a legtöbbünk számára tortúra volna.

Ha az aktuális tudásodhoz mérten kissé nehéz szövegű könyvet olvasol, nem érdemes pillanatonként a szótár után kapkodni. Ez elveszi az olvasás élvezetét.

Inkább igyekezz a szövegkörnyezetből kitalálni az ismeretlen szó vagy kifejezés jelentését; ha pedig nem megy, ne akadj fent rajta, hanem lépj tovább.

Ami gyakran szembejön veled, annak a jelentésére előbb-utóbb úgyis nagyjából rájössz, vagy eléggé felpiszkál ahhoz, hogy végül megnézd a szótárban.

Könnyített olvasmányok

Kaphatóak kifejezetten nyelvtanulóknak készült könyvsorozatok, melyek csökkentett szókincsű, de nyelvileg értékes olvasmányokat kínálnak különböző tudásszinten állóknak.

A néhányszáz szavas alapszint kis túlzással a pár napja angolul tanulók számára is alkalmas; innen a folyamatos fejlődéssel párhuzamosan újabb, már kevésbé egyszerűsített szintekre lehet lépni, egészen a 2500 szavas szókincsig.

Újságolvasás

Az újságok, napilapok nyelvezete túlságosan választékos és gazdag szókincsű a kezdő angoltudáshoz mérten, de még középhaladó szinten is meg tud "izzasztani".

Beszédértés

Anyanyelvi környezet

A legintenzívebb gyakorlásra az eredeti nyelvi környezet nyújt lehetőséget. Ha máskor nem, egy-egy utazás során ebbe is belekóstolhatunk. Ilyenkor ugyanis kommunikációs feszültség lép fel.

Magyarán: tétje van annak, hogy megérted-e a másikat és el tudod-e mondani, amit akarsz. Egy (nyelv)iskolai számonkérésnek messze nincs ugyanekkora fontossága, feszültsége - így kevésbé ösztönző.

Lomb Kató (a nyelvtanulás népszerűsítője és lelkes művelője) egyik módszere volt, hogy külföldön járva bement templomba misét hallgatni - ugyanis a lassú, kántáló szöveg alacsonyabb tudásszinten is érthető lehet.

Fülelés

Buszon, villamoson utazva diszkréten külföldi turisták mellé húzódva is lehet hallgatózni. Ez a tankönyvek hanganyagainál érdekesebb gyakorlás, hiszen élő és aktuális mondanivalót hallhatsz - de túl esetleges ahhoz, hogy erre építs.

Nyelvi klubok

Rendszeresebb és kiszámíthatóbb egy olyan nyelvi klub, ahol magas szinten álló vagy akár anyanyelvi beszélőkkel van lehetőség diskurálni. Ez viszont kényelmetlen tud lenni akkor, ha az ember még nem érzi igazán alkalmasnak magát arra, hogy angolul kommunikáljon.

Hanganyagok útközben

Utazás közben még a legelfoglaltabb nyelvtanulónak is juthat ideje angol hanganyagok meghallgatására. Sajnos gyalog közlekedve a város és a tömegközlekedés zaja miatt ez frusztráló tud lenni főleg kezdő, kevésbé gyakorlott fülű tanulók számára.

Az autó viszonylagos csendje, nyugalma ugyanakkor kedvező környezetet jelent a nyelvkönyvhöz tartozó audio-anyagok, internetről letöltött vagy rádióból felvett műsorok lejátszására.

Mobiltelefon = mobil nyelvgyakorlás

A modern mobilok (okostelefonok) nyújtotta lehetőségeket kihasználva alkalom nyílik a rugalmas, folyamatos, kis adagokban történő tanulásra.

Egyfelől feltölthetőek a telefonra mp3-formátumú nyelvi hanganyagok, amelyek a fent említett nehézség (környezeti zaj) ellenére is sok helyütt használhatóak gyakorlásra - csak törekedjünk arra, hogy ne teljesen ismeretlen új anyagot, hanem otthon, nyugodt körülmények között már feldolgozott, megértett szövegeket hallgassunk.

Másrészt elérhetőek mobilra letölthető ingyenes szótárak: akár egynyelvű angol szótár, akár angol és magyar modulból összerakott angol-magyar szótár.

Ennek segítségével a nap bármely 5-10 perces üresjárata (pont elment a busz; várni kell a rendelőben, vagy párunkra vásárlás közben stb.) kihasználható a szótanulásra vagy begyakorlásra.

A nyelvtanulók egyik leggyakoribb - amúgy hamis - kifogása az időhiány; a mindig nálunk lévő és előkapható mobiltelefon ennek áthidalásában segít, hiszen bárhol és bármikor lehetőséget kínál a nyelvtudás kis lépésekben történő fejlesztésére.

Tévé és rádió

Otthon is lehet angolnyelvi környezetet teremteni rádióhallgatás vagy tévénézés segítségével.

Rádiózás

A rádió lehet egy jó öreg világvevő, amin behozható mondjuk a BBC adása, de ma már kényelmesebb a jó minőségű internetes rádióadások hatalmas választékából keresni valami szimpatikusat.

Akár a folyamatos angol nyelvű háttérrádiózás is hasznos lehet, hiszen ha csak félfüllel figyel oda az ember, már akkor is szokja a beszédtempót, a kiejtést, elcsíp egy-egy ismerős szót vagy kifejezést, megragad benne néhány gyakoribb beszédfordulat.

Híradó

Tévében főleg a híradók praktikusak, mert ezekben tisztán, jól érthetően beszélnek - és rendszerint olyan témákról, amelyek a magyar híradókból is ismerősek.

Gyakran még a hírek megfogalmazásainak tipikus (mondhatni közhelyes) beszédfordulatai is hasonlóak, mint magyarul. Sikerélményt jelent ezeket felismerni és megérteni.

Filmnézés

Eredeti, angolul beszélő filmekkel inkább haladó szinten érdemes próbálkozni, mert ezekben - nem meglepő módon - cseppet sem törődnek a tiszta és jól érthető kiejtéssel.

Különösen nem egy lövöldözés, autós üldözés vagy veszekedés során, miközben ordibálnak, suttognak, hadarnak vagy egymás szavába vágnak, ráadásul rengeteg szlenggel, utalásokkal és elharapott félmondatokkal

Filmek közül éppen ezért eleinte egy-egy lassú folyású XIX. századi regényfeldolgozás könnyebben használható gyakorláshoz, mint egy pörgős akciófilm.

Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy szinkronizált filmek szinte mindig jobban érthetőek, mint az eredeti nyelven elhangzók. Tehát érdemesebb lehet olyan, eredetileg nem angolszász filmet venni DVD-n, ami tartalmaz angol szinkront is.

A DVD nagy előnye még az, hogy meg lehet állítani és visszatekerni, valamint feliratozás is beállítható. Ez utóbbi praktikus súgóként szolgál: bár nem szó szerint közli a filmben elhangzottakat, de a nehezebben érthető, fejtörést okozó szavak és kifejezések többnyire benne vannak.

Angol-tanulás.hu